Life Style

Buty zimowe – czym się kierować przy wyborze, by przetrwać zimę?


Zakup dobrego obuwia zawsze jest pewnym wyzwaniem. Im większy jest wybór, tym trudniej jest podjąć decyzję o wyborze tylko jednej pary. Czasami po prostu jest trudno tak bardzo się ograniczyć. Dlatego właśnie do zakupu obuwia powinno się dobrze przygotować. Czym się kierować? Na co zwracać uwagę?

Podeszwa

W butach zimowych bardzo ważna jest podeszwa. Musi ona być gruba i równocześnie powinna ona też być odpowiednio wyprofilowana. Buty z całkowicie gładką powierzchnią nie nadają się do tego, by zakładać je do chodzenia po śniegu. Dobre buty zimowe mają na podeszwie tzw. traktor. Jest to rodzaj podeszwy o głębokich rowkach, które służą do odprowadzania wody. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko poślizgnięcia się i zrobienia sobie krzywdy na mokrej powierzchni.

Grubość cholewki

W butach zimowych ogromną rolę odgrywa cholewka. Powinna ona być dość gruba. Im bardziej sroga zima i im chłodniejsza pogoda, tym grubsza powinna być cholewka. Obecnie bez trudu można znaleźć buty, które są od środka wyłożone przyjemnym w dotyku kożuszkiem lub futerkiem. Dodatkowa warstwa ocieplenia powinna być ukryta też w samej cholewce. Czy musisz kupować obuwie mocno ocieplane? To zależy. Jeśli głównie poruszasz się samochodem i głównie chodzisz po odśnieżonych chodnikach, to buty nie muszą spełniać tak rygorystycznych wymagań, jak w przypadku obuwia przeznaczonego do chodzenia po zaspach i bezdrożach. Jeśli potrzebne są Ci buty do tego, by spacerować zimą po lesie lub w trudnym terenie, to oczywiście obuwie powinno być szczególnie dopasowane do takich warunków. 

Rozmiar

Czasami w przypadku obuwia zimowego opłaca się wybierać buty o rozmiar lub pół większe od stopy. To dobre rozwiązanie, jeśli planujesz zakładać je na podwójną warstwę skarpetek albo do grubych wełnianych skarpet. Większy but da radę zmieścić większą ilość ubrań. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Chodzi o to, by bez dodatkowych warstw but wciąż dobrze leżał na stopie i był wygodny. Jeśli obuwie będzie zbyt duże, to z pewnością nie będziesz czuł się w nim dobrze.

A co ze stylem?

Wybierając buty zimowe, nie można też zapominać o ich stylu. Każdy model został przecież zaprojektowany także z uwzględnieniem walorów estetycznych. Trzeba o tym pamiętać, bo przecież styl obuwia ma znaczenie ze względu na to, że wpływa na to, z czym dane buty można nosić. Przed zakupem powinieneś więc dobrze zastanowić się, jak będziesz używać butów. Jeśli to obuwie do pracy, to najprawdopodobniej powinieneś sięgnąć po obuwie eleganckie, wykonane ze skóry – syntetycznej lub naturalnej. Jeśli szukasz raczej butów na co dzień, to lepiej sprawdzi się pewnie wygodne obuwie sportowe, które w razie potrzeby będziesz mógł nawet wyprać w zwykłej pralce. Jeśli jednak szukasz obuwia, które nie zawiedzie Cię podczas chodzenia po bezdrożach, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się śniegowce albo wysokie botki. Pamiętaj też o tym, by przemyśleć dobrze możliwość wykorzystania konkretnych butów w stylizacjach oraz czy pasują kolorystycznie do Twojej kurtki.