Co warto wiedzieć o cementowych płytkach?
Różnorodność materiałów wykończeniowych pozwala na osiągnięcie niepowtarzalnych i wyjątkowych efektów końcowych w aranżacji wnętrz. Już nie tylko płytki ceramiczne i panele, ale również wiele innych rozwiązań choćby takie, jak płytki cementowe – co warto o nich wiedzieć i dlaczego zyskują coraz większą popularność?
To wcale nie nowy wymysł
Cement jest nam wszystkim dobrze znany już od bardzo dawna, ale jeśli chodzi o płytki, to raczej przychodzą nam do głowy ceramiczne i zazwyczaj takie stosujemy w swoich mieszkaniach. Od niedawna jednak coraz bardziej popularne stają się płytki cementowe – nie jest to wcale nowość stworzona z pomocą cementu – znane były już w starożytności, a szczególną popularność zdobyły w okresie renesansu i secesji głównie za sprawą wyjątkowego wzornictwa. Na płytkach cementowych może pojawić się dowolny wzór, można je także barwić na różne kolory w sposób nieograniczony. Jako że wytwarza się je ręcznie, można również samemu zaprojektować wzór, jaki chcielibyśmy na nich uzyskać.
Jak powstają płytki cementowe?
Tego rodzaju płytki wykonywane są ręcznie, a ich głównymi składnikami są cement i pasek, ale dodaje się do nich także na przykład proszek ze zmielonych kamieni rzecznych oraz marmuru. Oczywiście dodatkowym komponentem są także pigmenty, dzięki którym można uzyskać odpowiedni kolor i wzory. Ich istotną cechą jest to, że zastosowany pigment jest ich integralną częścią, więc nawet pod wpływem ścierania nie musimy się martwić, że nasz wzór z czasem z płytek się wytrze. Pod tym względem są one właściwe niezniszczalne i to jest także zasadnicza różnica między nimi a płytkami ceramicznymi.
Konieczność impregnacji
Wiadomo już więc, że są odporne na ścieranie i pod tym względem mogą przetrwać całe wieki. Poza tym są one także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast ich szczególną właściwością (być może dla niektórych będzie to wadą) jest nasiąkliwość – podobnie jak marmur mogą nasiąkać wodą, ponieważ są naturalnie porowate, a także nie są odporne na środki o odczynie kwaśnym, dlatego niezwykle istotna jest ich właściwa pielęgnacja, w tym regularna impregnacja. Płytki cementowe najlepiej zaimpregnować jeszcze przed położeniem, następnie po fugowaniu, a potem czynność tę najlepiej co kilka miesięcy powtarzać. Takie zabiegi uchronią je przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą im zaszkodzić. Nie są jednak mrozoodporne, więc nie można stosować ich na zewnątrz.
Płytki cementowe z połyskiem
Jeśli ktoś natknął się na stare płytki tego typu, to na pewno zauważył, że posiadają one wyjątkowy połysk – jest on efektem wypolerowania za pomocą intensywnego użytkowania. Nowa płytka jest matowa, ale chodzenie po nich sprawia, ze z czasem nabierają charakterystycznego blasku. Taki efekt można uzyskać wcześniej stosując odpowiednie preparaty do impregnacji i froterkę. Można także zakupić już wypolerowane płytki cementowe. Montuje się je tak samo jak płytki ceramiczne, ale należy zastosować pomiędzy nimi możliwie jak najmniejszą szczelinę. Zaleca się stosowanie fugi w kolorze płytek – te ciemne mogą zabarwić jaśniejsze płytki.