Turystyka

Krakowskie skarby. Synagoga Poppera

Synagoga Poppera to jedna z ciekawszych pamiątek po krakowskich Żydach, której w trakcie wycieczki po dzielnicy Kazimierz warto poświęcić nieco więcej uwagi. Co warto wiedzieć na jej temat?

Synagoga ta powstała w 1620 roku z woli Wolfa Poppera (Bociana) – bogatego kupca, znanego nie tylko z zaradności, ale i pobożności. Synagoga Poppera mogła się pochwalić cennym wyposażeniem, jednak jej rozmiary były niewielkie. Efekt? Szybko zaczęto nazywać ją synagogą Małą. Do naszych czasów zachował się budynek synagogi, jednak jej wyposażenie nie miało tak wiele szczęścia.

Część została zabrana przez uciekających z Krakowa Żydów, część zniszczyli Niemcy podczas wojny. Obecnie zabezpieczony budynek sprawdza się jako siedziba Domu Kultury oraz Księgarnia Austeria, w której można kupić sporo ciekawych książek o tematyce żydowskiej. Sama synagoga wciąż zajmuje ważne miejsce na turystycznym planie Kazimierza, a bliskość ulicy Szerokiej sprawia, że turyści odwiedzający krakowski Kazimierz bardzo chętnie zaglądają do jej wnętrza.