Antropologia widowisk. Zagadnienia i wybór tekstów Leszek Kolankiewicz

ISBN: 9788323506935

Published: 2010

Paperback

888 pages


Description

Antropologia widowisk. Zagadnienia i wybór tekstów  by  Leszek Kolankiewicz

Antropologia widowisk. Zagadnienia i wybór tekstów by Leszek Kolankiewicz
2010 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, ZIP | 888 pages | ISBN: 9788323506935 | 6.45 Mb

Antropologia widowisk jest sprawdzonym podręcznikiem akademickim, który powstał w Zakładzie Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, używanym w praktyce dydaktycznej na wielu uczelniach.Prezentuje myśl światową iMoreAntropologia widowisk jest sprawdzonym podręcznikiem akademickim, który powstał w Zakładzie Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, używanym w praktyce dydaktycznej na wielu uczelniach.Prezentuje myśl światową i polską na temat: społecznych form wzajemności, rytuałów oraz gier i zabaw- typów widowisk kulturowych, np.

ceremoniałów, widowisk agonicznych, ofiarniczych i oczyszczających, karnawałów- gestów i tańca- kulturowej stygmatyzacji ciała- fetysza, lalki, maski, kostiumu oraz sobowtóra- akcji i metamorfoz ja.Zawiera wybór z prac m.in. Bachtina, Barthesa, Bernea, Bettelheima, Bubera, Butler, Caillois, Derridy, Duvignauda, Falkiewicza, Foucaulta, Gadamera, Geertza, van Gennepa, Girarda, Goffmana, Gombrowicza, Grotowskiego, Halla, Huizingi, Kępińskiego, Lévi-Straussa, Lorenza, Maussa, Schechnera i Turnera.Wydanie drugie - zmienione i poprawione - zostało uzupełnione m.in.

o teksty Agambena, Baudrillarda i Bourdieu.W ujęciu antropologii widowisk kultura ukazuje swój aspekt dynamiczny - jako ludzka, arcyludzka gra i zabawa, jako dramat. Arystoteles podaje w Poetyce, że działanie Dorowie określali słowem drán, Ateńczycy zaś słowem práttein: od tego pierwszego miałaby pochodzić nazwa dramatu (dráma), od drugiego - nazwa akcji (práksis). Antropologia widowisk ujmuje kulturę jako praktykę dramatyczną, a ściślej jako pamięć społeczną zmagazynowaną w strukturach dramatycznych oraz dynamiczne regularności wyuczonego i odtwarzanego zachowania.

Kulturę jako całość ogląda się tu poprzez to, co w życiu społecznym najintensywniejsze, co jest ośrodkiem świątecznego wrzenia - poprzez widowiska z ich dramatyczną akcją. W nich bowiem - i dopiero w nich - objawia się człowiek w swojej złożoności, cały człowiek, ten bohater refleksji antropologicznej.ze WstępuEnter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Antropologia widowisk. Zagadnienia i wybór tekstów":


pastanova.pl

©2008-2015 | DMCA | Contact us