Nad jakie jeziora warto pojechać na zachodzie Polski?

To, że w Polsce nie brak wspaniałych jezior, jest rzeczą powszechnie znaną. Jednakże, gdy mowa o wyprawie nad wodę, większości ludzi od razu przychodzi na myśl Warmia oraz Mazury. To wspaniała okolica, jednakże wiele osób poszukuje celu wyprawy, który jest położony nieco bliżej. Poniżej prezentujemy najciekawsze jeziora, położone na zachód od Wisły.

Jezioro Nyskie – dolina Nysy Kłodzkiej

Ten akwen, choć stosunkowo młody, oferuje niezwykłą ilość atrakcji. Oddany do użytku na początku lat 70. zalew powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy, a więc nie musimy się martwić o bazę gastronomiczną oraz infrastrukturę hotelową. Oprócz plaż, rejsu statkami oraz możliwości obserwacji ptactwa wodnego, Nysa oferuje niejeden zabytek, który warto zwiedzić. Dla miłośników regionalnego piwa czekają wyroby nyskiego browaru, natomiast nieodległa Kotlina Kłodzka to miejsce, w którym można zwiedzić imponujące twierdze – Srebrna Góra i Kłodzko – czy stare kopalnie.

Jezioro Miedwie – Morzyczyn

Chociaż położony na Mazurach Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce, znajdujące się około 25 kilometrów od Szczecina Miedwie plasuje się na 5. lokacie pod względem wielkości w kraju. Ze względu na swoją wielkość stanowi ono wspaniałe miejsce dla aktywnego odpoczynku. Większość infrastruktury turystycznej znajduje się w północnej części jeziora – tam też znajdziemy plażę, molo, amfiteatr oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Bliskość miasta sprawia, że oferowane przez Szczecin restauracje, atrakcje, hotele i zabytki kuszą możliwością zwiedzania w przerwach między wizytami na plaży.

Jezioro Lubie – Drawsko Pomorskie

Okolice rzeki Drawy stanowią atrakcję samą w sobie i wybranie tylko jednego jeziora spośród wszystkich obecnych w regionie miejsc nie jest łatwym zadaniem. Lubie to wspaniałe miejsce na spędzenie spokojnego wyjazdu i obcowanie z przyrodą nieodległego Drawskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro słynie z czystych wód, w których zamieszkują liczne gatunku ryb. Z tego powodu wiele osób przybywa tutaj, aby wędkować. Większość infrastruktury turystycznej koncentruje się wokół wsi Gudowo, chociaż miejsca noclegowe znajdziemy wokół całego jeziora. Warty uwagi jest kemping położony na Wyspie Sołtysiej, gdzie możemy spędzić wyjazd otoczeni przez wodę oraz przyrodę.

Jezioro Kłodno – Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszuby to obszar wręcz stworzony dla podróżników. Wspaniała przyroda, lasy oraz krajobrazy przypadną do gustu wszystkim gościom – warto również wspomnieć o unikalnej kulturze Kaszub. Dla osób szukających spokoju Kłodno oferuje spokojne plaże i urokliwe zakątki położone w lesie oraz na brzegu okolicznych jezior. Gospodarstwa agroturystyczne zapewnią przyjazną atmosferę, która sprawi, że goście miło zapamiętają pobyt. Okolica jest doskonale przygotowana na przybycie osób poszukujących sposobu na aktywne spędzanie czasu. Oprócz dostępu do wypożyczalni sprzętu wodnego, tereny wokół jeziora przecinają liczne szlaki do turystyki pieszej, rowerowej oraz konnej. Jeżeli chcemy szybko zmienić otoczenie, pięć kilometrów od Kłodna leżą Kartuzy – miasto z uroczym rynkiem, licznymi restauracjami oraz Muzeum Kaszubskim, w którym można poznać historię regionu.