Sprężarka do warsztatu samochodowego – wybierz rozsądnie

Warsztaty samochodowe posługują się sprężonym powietrzem w celu zasilania narzędzi pneumatycznych oraz innych urządzeń. Od kompresora roboczego wymaga się coraz częściej mobilności, w miarę minimalistycznej konstrukcji, która nie zajmuje wiele miejsca, niezawodności nawet przy sporym obciążeniu roboczym. Sprężarka tłokowa to jedna z najczęściej rekomendowanych pozycji do warsztatu samochodowego. Z jakiego powodu, czym się wyróżnia i jakich producentów warto polecić przed dokonaniem zakupu?

Na jaką wersję sprężarki warto postawić z perspektywy warsztatu samochodowego?

Sprężarki tłokowe występują powszechnie w wersjach olejowych oraz bezolejowych. Urządzenia olejowe umożliwiają ciągłe zasilanie narzędzi i nie wymagają tak dużych nakładów początkowych. Sprężarki tłokowe olejowe zapewniają duże bezpieczeństwo, minimalną awaryjność i sprawdzają się w warunkach pracy mechaników, lakierników, specjalistów wulkanizacji. Modele bezolejowe posiadają z reguły mniejsze zbiorniki, ale przekładają się na większą mobilność. Niektóre warsztaty samochodowe stawiają z jednej strony na kompresory stacjonarne i mobilne w zależności od specyfiki świadczonych usług. Coraz większe znaczenie posiada energooszczędność podawania sprężonego powietrza ze względu na nieustannie rosnące ceny nośników energii.

Od czego zależy wydajność urządzenia?

Sprężarka tłokowa to urządzenie dość masywne i wymaga regularnego smarowania. Warto pamiętać, że każde zanieczyszczenie sprężonego powietrza przekłada się na płynność wykonywania zadań. Z tego powodu operator kompresora powinien poważnie podejść do podstawowych kwestii eksploatacyjnych.

Najlepiej kontaktować się z bezpośrednim producentem

Sprężarki tłokowe podają powietrze pod sporym ciśnieniem, nawet w klasach specjalistycznych. Z reguły nie ma problemu, żeby podpiąć sprężarkę do już istniejącego systemu. W tym zakresie można konsultować się bezpośrednio z producentem BOGE udostępniającym wiele narzędzi konfiguracji zakupu. Większa budowa kompresora wymaga zaplanowania odpowiedniej przestrzeni w taki sposób, aby nie wpływała negatywnie na komfort wykonywania obowiązków. Wraz z rozwojem technologicznym wzrasta wygoda podawania powietrza przez sprężarki tłokowe ze względu na redukcję hałasu.

Podsumowanie zalet sprężarek tłokowych

  • konkurencyjna cena w porównaniu do innych rozwiązań,
  • wiele rodzajów do wyboru, w tym olejowe, bezolejowe, złożone z wielu cylindrów, specjalistyczne do podawania sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem,
  • proste serwisowanie i niezawodność,
  • wydajność dopasowana do potrzeb przemysłowych, warsztatowych,
  • do obsługi nie trzeba mocno zaawansowanych umiejętności.

Dlaczego warto postawić na sprawdzone rozwiązania?

Kompresory w warsztacie samochodowym ułatwiają wykonywanie większości zadań i odgrywają szczególnie istotną rolę w zasilaniu narzędzi pneumatycznych. Sprężarki tłokowe to bardzo uniwersalne rozwiązanie, tanie w eksploatacji i wdrożeniu. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej skontaktować się z rekomendowanym w branży producentem, chociażby marką BOGE.